Cheat meals, znane również jako oszukane posiłki, zostały wprowadzone do nas przez amerykańską społeczność fitness i kulturystyki. Cheat meals są zazwyczaj niezdrowe i wysokokaloryczne. Może to być słodkie lub słone. Fast food i słodycze są najbardziej powszechne cheat posiłków.

Brzmi to bardzo kontrowersyjnie, zwłaszcza w zestawieniu ze zdrową dietą bogatą w zbilansowane posiłki. Dlaczego cheat food jest tak popularny w różnych dietach? Slow Chef wyjaśnia zalety i wady cheat meal'ów oraz przedstawia kilka sugestii.

Oszukane posiłki: Korzyści

Nietrudno przyznać, że trzymanie się diety może być trudne. Nie jest niczym niezwykłym, że od czasu do czasu nachodzi nas ochota na niezdrowe jedzenie. Nie jest to jednak coś, czym należy się martwić. Nie musisz od czasu do czasu zajadać się chipsami. To właśnie oszukańcze posiłki mogą pomóc Ci kontrolować swoje zachcianki.

Po pierwsze, zdecyduj, kiedy pozwolisz sobie na oszukane posiłki. Ludzie zazwyczaj wybierają weekendy, ponieważ w weekendy częściej jedzą na mieście lub spotykają się z przyjaciółmi. Pamiętaj, że nie mówimy tu o całym weekendzie, ale o jednym oszukanym posiłku.

Catering dietetyczny slow chef, cheat meal i cheat day
Odpowiednio wprowadzony cheat day poprawi Twój nastrój i samopoczucie. Inaczej spojrzysz na dietę i nie będziesz czuł się ograniczony. Oszukiwanie to świetny sposób na uwolnienie się od poczucia winy i danie sobie miłej przerwy. Oszukiwanie nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem.

Cheat meal - wady

Wiele osób obawia się, że dieta cheat meal może być na początku trudna do opanowania. Obecne podejście dietetyków zmienia się, a czasem nawet zaleca cheat meal. Dzieje się tak dlatego, że na początku często jest wiele ograniczeń, więc łatwiej jest komuś zjeść coś, co jest mniej zdrowe.

Istnieją jednak pewne zagrożenia, których warto być świadomym.

Możesz również stracić rachubę kalorii, kiedy dopiero zaczynasz swoją podróż do zdrowego odżywiania. Czasami może się wydawać, że coś jest małą przekąską, ale w rzeczywistości ma dużo kalorii. Dlatego ważne jest, aby mieć trochę wiedzy.

Dobrym przykładem są batoniki Fit. Zawierają one orzechy, banany i suszone owoce. Ich wartość kaloryczna może sięgać nawet 300 kcal. Taka kaloryczność to prawie równowartość śniadania na diecie 1500 kcal. Zdarza się, że gałka lodów może mieć mniej kalorii niż ekstra zdrowy batonik. Podkreślamy, że trzeba mieć dokładniejszą wiedzę, aby samemu dokonać takiego określenia.

Kto może zjeść cheat meal?

Najlepiej osoby, które mają pewne doświadczenie w stosowaniu diety i zdrowy stosunek do jedzenia. Oszukiwanie może prowadzić do dużo większego luzu w diecie, ale warto być na to przygotowanym.

Ciesz się swoim ulubionym posiłkiem w dobrym stylu
Jeśli zdecydujesz się na oszukiwanie, zrób to w dobrym stylu. Wybierz coś bardziej luksusowego niż szybka, wysokokaloryczna przekąska.

Zjedz obiad w dobrej restauracji. Nie jedz szybkiego hamburgera z McDonald's w samochodzie.

Ostatni krok: Określ, czy jesteś w potrzebie cheat meal. Nie musi tak być! Jeśli zdecydujesz się na taki sposób odżywiania, zadbaj o to, by był on wysokiej jakości, nawet jeśli zawiera więcej kalorii.
Psychodietetyka sugeruje, że dieta powinna być w co najmniej 80% zdrowa. Jednak 20% może odbiegać od tej zdrowej normy. Ale czy jesteś pewien, że naprawdę tego potrzebujesz?