Flexitarian eating to sposób odżywiania, który pozwala na spożywanie mięsa i ryb. Dieta ta może być uważana za wersję demonstracyjną wegetarianizmu, ponieważ jest mniej restrykcyjna. Dieta ta jest dobra w zapobieganiu różnych chorób, takich jak rak, choroby serca i cukrzyca. Może również prowadzić do utraty wagi. To brzmi świetnie, prawda? Czytaj dalej!

Zasady diety fleksitariańskiej

Zacznijmy od początku. Angielskie słowa flexible i vegetarian dają nazwę. Znana jest ona również jako elastyczny wegetarianizm. Semiwegetarianizm to inna nazwa diety fleksitariańskiej. Można powiedzieć, że podstawą diety jest dieta wegetariańska, ale legalnie można od czasu do czasu dodać mięso lub ryby.

Jest to świetna opcja dla osób, które dbają o zdrowe odżywianie, ale nie chcą całkowicie rezygnować z mięsa.

Teoria fleksitarianizmu została po raz pierwszy odkryta w połowie lat 90-tych. Jednak bardziej znana stała się w 2008 roku, kiedy to ukazała się książka "Dieta fleksitariańska: The Mostly Vegetarian Method to Lose Weight and Be Healthy, Prevent Disease, and Add Years to Your Lives" została opublikowana. W książce tej można znaleźć wiele planów dietetycznych, kombinacji kalorii i posiłków. Fleksitarianizm to luźna dieta, która stopniowo zmniejsza ilość spożywanego mięsa, ale nie wymaga rygorystyczności. Z kolei produkty roślinne mogą zastąpić mięso na co dzień.

Elastyczność

Główne motto diety brzmi: "więcej warzyw, więcej mięsa". Ta proporcja nie jest przez nikogo precyzyjnie określona. Dlatego też dieta ta jest tak popularna. Łatwo ją dostosować do swojego stylu życia i upodobań. Dieta wykorzystuje składniki, które są niedrogie i łatwo dostępne.

Należą do nich warzywa, pełne ziarna, nabiał, soczewica i nasiona, a także orzechy, jaja, mleko, rośliny strączkowe, groch i nasiona oraz tofu (w takiej samej roli jak mięso), przyprawy i naturalne słodziki.

Nie ma ustalonej reguły, ale ogólnie przyjmuje się, że mięso powinno być spożywane przynajmniej raz w tygodniu. Osoby stosujące dietę fleksitarną często pozwalają na spożywanie mięsa w weekendy i unikają go w ciągu tygodnia.

Jeśli nie jesteś pewien, czy możesz przejść na dietę wegetariańską, możesz spróbować diety Slow Chef Vegetarian+Fish. Możesz również wybrać inną dietę wegetariańską (oczyszczająca dieta wegetariańska i dieta wegetariańska). Możesz również jeść mięso w weekendy, jeśli to jest to, co wolisz.

Zalety diety fleksitariańskiej

Zdrowsze ciało
W dzisiejszych czasach jemy więcej mięsa, niż potrzebuje nasz organizm. Oznacza to, że nasze ciała otrzymują dużo białka zwierzęcego, ale bardzo mało białka roślinnego. Kluczem do zdrowego ciała jest utrzymanie odpowiednich ilości tego białka. Ograniczenie spożycia mięsa obniży ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, a także zmniejszy ryzyko rozwoju chorób serca, raka i innych chorób. Ten rodzaj diety może również pomóc w redukcji wagi i uodpornić organizm na choroby cywilizacyjne. Dieta fleksitariańska jest często zalecana jako metoda leczenia otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i chorób układu krążenia. Nie zmienia ona sposobu odżywiania, ale pozwala na dostosowanie się do nowych nawyków żywieniowych.
Siła produktów pochodzenia roślinnego

Możesz jeść zgodnie z dietą fleksitariańską i dostarczać swojemu organizmowi odpowiednią ilość białka i innych składników odżywczych, takich jak kwasy tłuszczowe (z ryb), witamina B12 (z wołowiny), czy kwasy omega 3.

Jesz mięso i ryby wyższej jakości
Gdy ograniczasz spożycie mięsa i ryb, zwracasz większą uwagę na ich źródło. W końcu znajdziesz lepsze mięso i ryby. Nie będziesz wydawać więcej pieniędzy, jeśli nie będziesz jeść mięsa codziennie. Ten obiad będzie dobry dla Twojego ciała i portfela.

Twoje działania mają wpływ na środowisko
Ludzie wybierają fleksitarny styl życia, ponieważ chcą chronić środowisko. Wiąże się to z kupowaniem mięsa z zaufanych źródeł. Każdy malkontent powie Ci, że te małe zakupy to nic w porównaniu z wielkim przemysłem mięsnym. Wierzymy, że właśnie te małe kroki mają największą moc.

Dieta flexitariańska pomoże Ci schudnąć

Badania pokazują, że ludzie, którzy jedzą flexitarianie są o 15% lżejsi od tych, którzy jedzą mięso. Jedząc głównie warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste, z pewnością będziesz spożywać mniej kalorii i czuć się bardziej usatysfakcjonowany. Taka kombinacja sprawia, że waga wygląda bardziej atrakcyjnie. Oczywiście, wszystko zależy od Twoich indywidualnych predyspozycji i tego, ile ćwiczysz.