Czy jedzenie low-carb jest trwałe po zakończeniu letnich treningów? Jazda na rowerze pomiędzy dniami z niską zawartością węglowodanów a dniami z umiarkowaną zawartością węglowodanów to świetny sposób na uczynienie z diety low-carb stylu życia.

Carb cycling" to sposób odżywiania się, który może pomóc ci zrzucić tkankę tłuszczową i osiągnąć najlepsze wyniki. Aby uzyskać pełne wprowadzenie, kliknij tutaj. Pytanie jednak brzmi: czy można odżywiać się w ten sposób na dłuższą metę - nawet jeśli przechodzi się między dniami o niskiej i umiarkowanej zawartości węglowodanów?

Krótka odpowiedź brzmi: tak. Dietetyk THR1VE Shannon Young twierdzi jednak, że ten sposób odżywiania najlepiej sprawdza się w połączeniu z programem ćwiczeń - zwłaszcza siłowych. Jednak niezależnie od harmonogramu treningów, można go utrzymać. "Spożycie tłuszczów i białek oraz czas spożywania węglowodanów można dostosować do swoich potrzeb i celów" - mówi Young.

Jakie są tego korzyści?

Po pierwsze, kiedy organizm przystosowuje się do funkcjonowania na niskim poziomie węglowodanów, przekształca się ze spalacza węglowodanów w spalacz tłuszczu - zasadniczo wykorzystuje tłuszcz do pozyskiwania energii. Większość ludzi ma większe zapasy zmagazynowanego tłuszczu, więc mają bardziej stabilne źródło energii.

Ma to również pozytywny wpływ na gospodarkę hormonalną. "Jazda na węglowodanach lub 'Cyclic Low Carb' optymalizuje poziom hormonu wzrostu i testosteronu w organizmie. Oba te hormony mają działanie anaboliczne i lipolityczne, co oznacza, że zwiększają rozmiar i siłę mięśni, podkręcają metabolizm i spalają tkankę tłuszczową. Podwyższony poziom hormonu zwiększa także popęd płciowy i wydajność oraz podnosi poziom energii" - mówi Young. "Badania wykazały również, że zmniejszenie ilości węglowodanów złożonych i spożywanie pokarmów o niższej glikemii powoduje obniżenie poziomu kortyzolu. Kortyzol jest znany jako "hormon stresu", a jego wysoki poziom może powodować zatrzymywanie tłuszczu w organizmie i zmniejszać ogólny skład mięśni."

Jedzenie w ten sposób pomaga przemyśleć rodzaje pokarmów, zwłaszcza węglowodanów, które spożywasz na co dzień. Wszystkie węglowodany nie są stworzone równe - patrzymy na ciebie, biały chleb. "Upewnij się, że spożywasz węglowodany bogate w składniki odżywcze, które zawierają szereg niezbędnych witamin, minerałów i błonnika, są pełnoziarniste (zawierają otręby, zarodki i bielmo) i wolno się wchłaniają (niski indeks glikemiczny)" - mówi Young. "Należą do nich warzywa korzeniowe (słodki ziemniak, dynia), odpowiednio przygotowane rośliny strączkowe, owies, brązowy ryż i zboża bezglutenowe oraz owoce, takie jak banany, jabłka i gruszki".

Zwróć uwagę!

Jeśli trzymasz się carb cycling długoterminowo, jest kilka rzeczy, na które należy uważać. Po pierwsze, podczas ograniczania węglowodanów możesz zmniejszyć zarówno błonnik, jak i niezbędne witaminy i minerały, takie jak witaminy z grupy B. "Zalecałbym spożywanie dużej ilości warzyw nieskrobiowych, które dostarczą organizmowi wielu witamin, minerałów i błonnika" - mówi Young.

Czujesz, że masz mniej energii? "Monitoruj całkowite spożycie kalorii, aby upewnić się, że nadal spożywasz ich odpowiednią ilość, dostosowaną do Twojego poziomu aktywności. Zwiększenie spożycia "zdrowych" (nienasyconych) tłuszczów, takich jak awokado, tłuste ryby, orzechy i nasiona, pomaga utrzymać poziom energii na wysokim poziomie" - mówi Young.

Chcesz to ułatwić?
Zapoznaj się z ofertą świeżych dań gotowych THR1VE - znajdziesz w niej opcje o niskiej i umiarkowanej zawartości węglowodanów, które pozwolą Ci kontrolować spożycie węglowodanów.