Osoby, które dobrze się odżywiają, często traktowane są jak kosmici. Czasem lepiej w ogóle nic nie mówić, żeby nie być atakowanym za to, że się zdrowo odżywiamy.

Czy istnieje moment, w którym należy przestać mieć obsesję na punkcie zdrowego odżywiania? Czy to możliwe, żeby obsesja na punkcie zdrowego odżywiania stała się niezdrowa?

Masz rację, nie ma się czym przejmować. Będzie mnóstwo artykułów na temat niebezpieczeństw związanych ze zbytnim przejmowaniem się zdrowym odżywianiem. Chcemy być zdrowi. To jest szlachetny cel. Ale...

Czy naprawdę możemy powiedzieć, że jesteśmy zdrowi, jeśli naszą jedyną opcją jest nie jeść na mieście lub zapytać kelnera, skąd pochodzą składniki sałatki na naszych talerzach?

Wybór zdrowych składników do naszych posiłków wydaje się bardzo dobry. Choć idealne posiłki to pozytywna rzecz, są pewne ograniczenia. Możemy jeść upieczoną wcześniej granolę raz na dwa tygodnie, ale co jeśli nie mamy na to ochoty?

Wystarczy, że włączysz telewizor i zobaczysz, że prawdopodobnie jesteś zbyt gruba i wzdęta. Wkrótce Twój mężczyzna będzie miał problemy z prostatą, a jeśli jeździsz na rowerze, będziesz miała problemy z narządami płciowymi. Możesz dowiedzieć się, jak uniknąć tych problemów.

Pieczenie i smażenie jest niedozwolone ze względu na rakotwórczy akrylamid. Nie możesz gotować, bo ryzykujesz utratę witamin. Nie możesz chodzić do restauracji, jeśli nie wiesz, co w niej jest i jakiej jest jakości. Nie możesz iść na rynek, aby kupić warzywa, ponieważ jest to targowisko. Produkty ekologiczne nie są dostępne do kupienia. Czy to brzmi szalenie? Jest. Tak jest.!

Czy to możliwe, żeby zdrowe odżywianie było przesadne?

"Wiem!
Zrobię listę produktów, które mogę jeść. Nawet jak zrobię listę, to wszystko jest spryskane... Wiem! Będę kupować produkty organiczne. Tak, tylko organiczne. Tak, wiem, że wybór w sklepach może być ograniczony. Jednak będę zamawiać online. Hmm, co mogę teraz pić? Tak, tak. Puree jest dobre dla Ciebie, czytałam. Jest zdrowy i będę go pić codziennie. Możesz też użyć pokrzywy. Ponieważ jest zdrowy, będę też dodawać kurkumę do każdej potrawy. I codziennie zjem jedno awokado. Zaraz to sobie zapiszę.

Halo? Do restauracji? Nie, nie, nie, kochanie? Nie mogę, bo mam tyle pracy. Nie będę jadł w restauracji, jeśli jedzenie nie jest organiczne. Nawet nie wiesz, co do niego wkładają.

Jak mam to poskładać? Zawsze czułam się świetnie po zjedzeniu indyka w szpinaku z makaronem. Ale, nie... Ale nie...

Może zacząć się jedzeniowe szaleństwo. Możesz spędzać godziny na przygotowywaniu bezpiecznych posiłków każdego dnia. Powinnaś odizolować się od znajomych, bo prawdopodobnie zaproponują Ci coś niezdrowego do jedzenia, jeśli ich odwiedzisz. Na wakacje możesz pojechać tylko z własnym jedzeniem. Gdzie jest reszta?

Możesz zakopać się w książkach.

A ty siadasz i liczysz... Twoja głowa zaczyna drżeć.

Tak, w dzisiejszych czasach trzeba włożyć trochę wysiłku w przygotowanie posiłków. Można też kupić fast food. Jeśli chcesz się porządnie odżywiać, możesz ugotować przemyślany posiłek lub wybrać prosty przepis z warzywami. Czy musisz wszystko liczyć? Zgadzam się z zwracaniem uwagi i zgadzam się z dawaniem przykładu. Nie da się tego zrobić idealnie z wagą, długopisem w ręku i notesem.

To jest skomplikowana i delikatna sprawa. Nie wystarczy powiedzieć "jedz wszystko", bo w torbie mamy same paskudztwa. ALE! Jeśli jednak stworzysz listę pokarmów, które są dobre dla twojego zdrowia, możesz powiedzieć, że jedzenie niewielkiej ilości wszystkiego jest korzystne. Na przykład, możesz nie jeść produktów, na które jesteś uczulony. Dlatego właśnie napisałam, że to delikatna kwestia. Kiedy próbowaliśmy odzwyczaić naszego starszego syna od alergii, musiałam stworzyć tabele, które pokazywały co, ile i kiedy może jeść. Takie sytuacje nie powinny być na stałe.

Ważne jest, aby przeanalizować swoje własne nawyki żywieniowe. Nieważne, czy inni mówią ci, że się przejadasz. Mogą wierzyć, że jeden batonik dziennie wystarczy, żeby cię zabić. Piją też słodzone napoje owocowe itp. Nie są źródłem informacji i odniesienia. Jeśli przestaniesz odwiedzać rodzinę i przyjaciół z powodu niepewności, co dla ciebie ugotują, to jest to czerwona flaga. Tak właśnie wygląda i czuje się zdrowe odżywianie.

Motywy racjonalne

Racjonalne motywy, takie jak utrata wagi lub troska o zdrowie, mogą prowadzić do stopniowej eliminacji pewnych pokarmów z codziennej diety. Anoreksja i ortoreksja mogą być spowodowane brakiem informacji i sprzecznymi informacjami na temat wpływu na zdrowie określonych składników żywności i diet. Anoreksja to stan, w którym osoba koncentruje się na swojej wadze. Ortoreksja to nowy termin, który kładzie nacisk na czystość.

Ortoreksja to zaburzenie polegające na dokładnym obliczeniu ilości kalorii, które można, a których nie należy spożywać. Nie jesteś w stanie pozwolić sobie na żadne odstępstwa od swoich planów żywieniowych. Może to prowadzić do znacznej utraty wagi, a w ostateczności do niedożywienia. Możesz sprawić, że Twoje ciało będzie chore, eliminując zdrowe składniki, które Twoim zdaniem mogą być dla Ciebie szkodliwe. To może spowodować, że odizolujesz się społecznie i sparaliżujesz swoje życie, które jest teraz skoncentrowane na jakości twojego jedzenia.

Ortoreksja nie polega na eliminowaniu śmieciowego jedzenia. Chodzi o to, że nawet zdrowa żywność może stanowić zagrożenie dla ortorektyka.