Jeśli zdarza ci się przerywać poranne treningi lub "pracować do późna" na siłowni po pracy - może być na to prosty sposób. Poprosiliśmy szefa kuchni i pediatrę Scotta Goodinga o wskazówki. Okazuje się, że zaledwie trzy małe zmiany mogą pomóc utrzymać motywację i zwiększyć wyniki.

Skup się na jakości, nie na ilości

Codzienne robienie dużej sesji na siłowni to recepta na wypalenie. Aby utrzymać motywację na dłuższą metę, nie przetrenuj się. Na siłowni powinieneś skupić się na jakości, a nie na ilości. "Ciągłe biczowanie się z czasem narazi Cię na kontuzje, choroby lub uszkodzenie układu nerwowego" - mówi trener, szef kuchni i ambasador THR1VE, Scott Gooding. "O wiele lepiej jest trenować mądrzej, niż skupiać się na objętości. Upewnij się, że dajesz swojemu układowi nerwowemu i mięśniom czas na naprawę i odzyskanie sił po poprzedniej sesji."

Główna rada: "Spróbuj zwolnić tempo i włączyć sesję rozciągania, sesję jogi, spacer lub trochę medytacji" - mówi Gooding. "Jeśli jesteś początkujący w medytacji, może to być krótka sesja (1-2 minuty), która z czasem będzie się wydłużać - tak jak nauka i opanowanie nowego rzemiosła lub umiejętności. Zacznij od 1-2 minut i włącz to do swojego codziennego reżimu - jest wiele aplikacji do medytacji z przewodnikiem."

Wykorzystaj swoją sieć społecznościową

Ostatnie badania przeprowadzone przez Case Western Reserve University wykazały, że nawet nowi bywalcy siłowni, którym płacono za chodzenie na siłownię, nie byli w stanie utrzymać swojego zaangażowania przez dłuższy czas. Jaki jest więc sekret motywacji? Może to być twój najlepszy kumpel. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Aberdeen wykazało, że posiadanie osoby towarzyszącej w ćwiczeniach zwiększało ilość wykonywanych ćwiczeń. Było to jeszcze większe, jeśli kumpel z siłowni wspierał ich emocjonalnie. Znajdź więc przyjaciela - lub nawiąż z nim znajomość na sali gimnastycznej - i umówcie się na kilka wspólnych sesji w tygodniu.

Główna rada: zapisz sesje w swoim kalendarzu na początku tygodnia - tak jak każde inne spotkanie.

Urozmaicaj treningi

"Bardzo ważna jest konsekwencja w treningu, ale nie oznacza to robienia tych samych rzeczy co tydzień" - mówi Gooding. Na przykład, jeśli jesteś fanem HIIT, jednego dnia możesz wykonywać sprinty na plaży, następnego w basenie, a na kolejnej sesji - interwały na rowerze. "Jeśli chodzi o trening siłowy, poszukaj alternatywnych ruchów, które wywołają podobną lub lepszą reakcję" - mówi Gooding. "Nasze ciała są niewiarygodnie dobre w adaptacji - to jeden z powodów naszego ewolucyjnego sukcesu. Dlatego konieczne jest obciążanie naszego ciała na różne sposoby. W zależności od tego, jakie są Twoje cele i modalność treningu, korzystne może być włączenie do niego także sesji uzupełniającej lub dodatkowej."

Najwyższa rada: Goodingradzi, aby rozważyć włączenie tygodnia odciążenia lub tygodnia wolnego. "Dla wielu wielbicieli fitnessu może to brzmieć przerażająco, ale tak naprawdę pomoże ci to na dłuższą metę. Wrócisz ożywiony i gotowy, aby przenieść swój trening na wyższy poziom".