Co ze mną i oczyszczaniem wątroby? To niewiarygodne, że piszę to ..... Moi znajomi będą to czytać, gulp. Choć to żenujące, ważne jest, aby dawać przykład. Jeśli choć jedna osoba uzna to za pomocne, to warto.

Kamienie w wątrobie wyglądają bardziej jak złogi. Kamienie zazwyczaj kojarzą się z czymś twardym, a mój był miękki. Wynikało to z dwóch rzeczy: po pierwsze miałam sok jabłkowy, który miał je zmiękczyć, a po drugie dlatego, że nie miałam żadnych zwapnionych kamieni.

Jakieś 2 lata temu przyszedł mi do głowy pomysł zrobienia oczyszczania wątroby. Obawiałam się jednak, że coś może pójść nie tak. Teraz żałuję, że tak długo zwlekałam. Im szybciej zaczniesz działać, tym lepiej.

To wcale nie jest straszne. To straszne pić gorzką sól. Grejpfruty są gorzkie, a ja nie lubię soli. Ta sól jest jeszcze gorsza niż sok grejpfrutowy. Jeszcze większe emocje wzbudziła we mnie mieszanka oliwy z oliwek i soku z cytryny. To był mój pierwszy raz. Następnym razem użyłam połowy soku z pomarańczy i oliwy z oliwek, która była mniej gorzka. Nie było to pyszne, ale nie sprawiło, że oczy mi łzawiły od goryczy. Te mikstury okazały się hitem u Michała.

W chwili, gdy piszę ten artykuł, jestem już po siódmym oczyszczaniu wątroby. Oznacza to, że jest to możliwe, nawet dla takich antyfanów gorzkiego smaku jak ja.

Oczyszczanie wątroby

Dlaczego potrzebna jest nam żywa wątroba?
Wątroba jest niesamowitym organem. Mimo że jej pojemność jest zmniejszona o 60%, nadal może wspierać pracę organizmu, nie wykazując przy tym niepokojących wyników morfologii. Jest jednym z najbardziej złożonych i najważniejszych organów, posiada wysoki potencjał regeneracyjny i rezerwy. Jest to prawdziwe laboratorium chemiczne, które przetwarza, magazynuje, filtruje i oczyszcza.

Ale to nie wszystko! Wątroba i pęcherzyk żółciowy odgrywają kluczową rolę w trawieniu, zwłaszcza tłuszczów. Pokarmy zawierające tłuszcze dostają się do dwunastnicy przez żołądek. Tam mieszane są z żółcią z pęcherzyka żółciowego, a następnie trawione przez organizm.

Żółć z wątroby jest niezbędna do trawienia i detoksykacji. Wątroba filtruje więcej krwi niż 1 litr na minutę. Większość niepotrzebnych produktów jest odfiltrowywana razem z żółcią. Toksyczne odpady żółci wędrują przez przewód pokarmowy, zostają wchłonięte w jelicie cienkim, a następnie wydalone.

Co to są kamienie wątrobowe?

Kamienie wątrobowe to kawałki stwardniałej żółci lub innych substancji w niej zawartych, np. toksyny, których organizm nie chciał usunąć, a które zostały zatrzymane w przewodach żółciowych wątroby w postaci stałych grudek. Są one prawie wszystkie niezmineralizowane i są miękkie, podobne do zestalonego tłuszczu. To czyni je praktycznie niewidocznymi w konwencjonalnych badaniach medycznych, takich jak rentgen czy ultradźwięki.

Kamień wątrobowy może być tak mały jak główka szpilki, aż do ziarna soczewicy lub fasoli, a nawet małego orzecha włoskiego (bardzo rzadko). Kilkudziesięcioletnie kamienie wątrobowe mogą znajdować się w wątrobie. Mogą one fizycznie powiększyć wątrobę (zauważ wystający brzuch), a także zablokować przepływ żółci.

Co powoduje kamicę wątrobową?

Żółć w wątrobie jest niezbędna do prawidłowego trawienia, wchłaniania składników odżywczych i eliminacji toksyn. Zdrowa wątroba powinna produkować od 1-1,5 do 1,5 litra żółci dziennie. Żółć jest następnie wchłaniana do krwi przez jelito kręte (ostatnia część jelita cienkiego), a następnie transportowana z powrotem do wątroby poprzez krążenie wątrobowo-jelitowe.

Kamienie wątrobowe mogą znacznie spowolnić przepływ żółci pomiędzy wątrobą a pęcherzykiem żółciowym i dalej do dwunastnicy. Wątroba produkuje mniej żółci, co utrudnia wydalanie toksyn z krwiobiegu. Wątroba nie może już magazynować niewydanych substancji toksycznych. Są one magazynowane w tkankach łącznych i płynach w postaci obrzęków.

Zbyt mała ilość żółci może utrudniać lub wręcz uniemożliwiać trawienie tłuszczów, co jest konieczne np. do wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Bez wchłaniania tłuszczów nie ma wchłaniania wapnia. Oznacza to, że nawet przy zdrowej diecie i suplementacji mogą wystąpić niedobory wapnia i wywołać zachcianki żywieniowe.