Wege-menu są wszędzie w popularnych restauracjach. Twój przyjaciel mówi ci, że rzucił jedzenie mięsa, a ty widzisz wzrost popularności "wegetarianizmu" w mediach społecznościowych. Co się dzieje? Co takiego jest w "vege", że tak wiele osób zmieniło sposób odżywiania? Jeśli już jesteś jego fanem, być może zadajesz sobie te pytania: Jak zacząć? I... Co z nim jeść.

Wegetarianizm - modny czy zdrowy?

A gdybyśmy powiedzieli, że jedno i drugie? O zdrowej diecie wegetariańskiej możesz przeczytać tutaj.

Jak podaje źródło, około 7,5-20% Polaków nie je mięsa. Źródło: badania Wegetariańskiej Grupy Badawczej finansowane przez Narodowe Centrum Nauki. Wegetarianizm jest tak popularny, że nawet najbardziej znane restauracje mają w swojej ofercie szeroki wybór dań wegańskich, które zadowolą nawet tych, którzy nie przepadają za mięsnymi potrawami.

Z rybą czy bez?

Być może zastanawiasz się, czy w końcu możesz jeść ryby na diecie całkowicie wegetariańskiej. Czym to się różni od diety wegańskiej. Czy nie są one jednym i tym samym?

To nie są te same pojęcia. Już wyjaśniliśmy.

Wegetarianizm odnosi się do pomijania mięsa, ryb i owoców morza w diecie danej osoby. Istnieje wiele rodzajów wegetarianizmu. Najpopularniejszym rodzajem wegetarianizmu jest laktowegetarianizm. Pozwala to na spożywanie produktów mlecznych, masła, jaj i miodu. To będzie Dieta Wegetariańska w Slow Chef.

Pescovegetarianizm jest kolejną odmianą wegetarianizmu. Jest to dieta, która wyklucza mięso, ale zachowuje ryby, owoce morza, jaja, masło i inne produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak nabiał, jaja i masło. Jest to dieta Vegetarian+Fish, którą oferuje Slow Chef.

Weganizm jest jedną z najbardziej restrykcyjnych form wegetarianizmu. Weganizm to dieta, która całkowicie wyklucza wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Dieta wegańska wyklucza wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym mięso, ryby, owoce morza, masło i miód. Slow Chef oferuje również Dietę Wegańską.

Mamy specjalną zniżkę dla tych, którzy chcą spróbować diety wegańskiej, lub są weganami od jakiegoś czasu. Nie pożałujesz!

Jak zacząć wegetarianizm i co jeść, to pierwsze kroki.
Ułatwiliśmy Ci wprowadzanie wegetariańskich nawyków krok po kroku.

Krok pierwszy: Otwórz swój umysł na nowe smaki!

Zastanów się, jakiego rodzaju potraw chciałbyś spróbować. Jakie są Twoje zainteresowania? Jakie są twoje ulubione potrawy i czy byłbyś skłonny spróbować ich wegańskich wersji? Te pytania pomogą Ci zrozumieć swoje preferencje i ułatwią zmianę nawyków żywieniowych.

Krok 2 - Dodaj więcej warzyw i roślin do swojej diety

Nie wskakuj na głęboką wodę. Powoli, we własnym tempie, dodawaj do swojej diety więcej warzyw, owoców i roślin strączkowych. Zacznij od kiełków. Świetnie nadają się do kanapek na śniadanie. Olejem kokosowym możesz zastąpić masło do smażenia. Zupy przyrządzaj na bulionie warzywnym. Zamiast używać masła, posmaruj kanapkę awokado. Możesz urozmaicić swoje posiłki!

Krok trzeci: Znajdź zamienniki dla swoich ulubionych produktów mięsnych

Nie musisz od razu eliminować mięsa ze swojej diety. Możesz stopniowo zmniejszać spożycie mięsa, wypróbowując różne przepisy, w których wykorzystuje się rośliny strączkowe i tofu. W supermarketach jest więcej wegańskich serów, wędlin i kiełbas. Nadal możesz czerpać korzyści z unikania produktów pochodzenia zwierzęcego, zarówno dla swojego zdrowia, jak i dla zwierząt i planety. Zawsze możesz zacząć od diety elastycznej, którą omawialiśmy tutaj.

Krok 4 - Skorzystaj z porady dietetyka lub zamów dietę do domu

Powszechnie wiadomo, że próby zmiany diety na własną rękę często prowadzą do porażki. Może to prowadzić do efektu jo-jo i problemów zdrowotnych, a także wahań wagi. Zaufaj dietetykowi, który pomoże Ci dobrać odpowiednią dietę i zaplanować posiłek odpowiadający Twojemu zapotrzebowaniu kalorycznemu i preferencjom.

Możesz zamówić dietę pudełkową u dietetyka, jeśli nie masz czasu lub ochoty na gotowanie. To szybkie i proste rozwiązanie!