Choć rak to bardzo nieprzyjemny temat, nie bójcie się przeczytać tego artykułu. Będzie on dotyczył profilaktyki nowotworowej poprzez naturalne produkty spożywcze. Starałam się unikać tego tematu, ponieważ boję się otrzymać złą wiadomość. Co roku mam robioną cytologię (na raka szyjki macicy), badanie macicy (na raka jajnika) i badanie piersi na raka sutka. Poczułam się mniej bezradna, gdy dowiedziałam się, jak zapobiegać zachorowaniu na raka.

Wiem, że badania nie zapobiegają chorobie. Wiem o tym. Mój przypadek pokazuje, że wczesne wykrycie nieprawidłowych komórek może pomóc nam uniknąć raka szyjki macicy. Możesz przeczytać moją historię i dowiedzieć się, jak sobie z nią poradziłam tutaj. Chociaż jest to prosty przypadek, pokazuje nam, że możemy zapobiegać pewnym chorobom, jeśli mamy odpowiednie informacje i jeśli wprowadzimy je w życie.

Istnieje kilka etapów rozwoju raka. Nie jest możliwe, aby ktoś nagle na niego zachorował.
Trudno jest określić, od jakiego zdarzenia w przeszłości doszło do uszkodzenia DNA. Doprowadziło to do powstania raka po około 20 latach. To długi proces, który trwa wiele lat, zanim w końcu do niego dojdzie.

Uszkodzenie DNA -> Potem jest faza promocji, potem faza progresji prowadząca do raka, a na końcu przerzuty.

Czasami trwa to od 10 do 25 lat, czasami nawet dłużej. Nie oznacza to, że nie zachorujemy na raka w wieku 65 lat, ale możemy go nie mieć przed 40 rokiem życia. Ważne jest, aby za wszelką cenę praktykować profilaktykę.

Żywność jako czynnik zapobiegający nowotworom

Medycyna akademicka stworzyła listę czynników, które mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na raka. RYZYKO to nie choroba. Oznacza to, że nawet jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka, nie oznacza to, że zachorujesz.

Poniższe czynniki ryzyka zostały uszeregowane w kolejności ich ważności:

  • złe odżywianie
  • palenie tytoniu
  • predyspozycje genetyczne
  • infekcje - np. typ 16 i 18 wirusa HPV (rak szyjki macicy), Helicobacter Pylori (rak żołądka)
  • Ryzyko zawodowe
  • alkohol
  • otyłość i brak aktywności fizycznej
  • zanieczyszczenie środowiska

Zwróć uwagę, jak wysoki jest poziom nieodpowiedniego odżywiania! To jest pierwszy! Chociaż otyłość jest problemem niskiego szczebla, jest oznaką niewłaściwego odżywiania. Stres, zanieczyszczenie wody, palenie papierosów i dieta uboga w składniki odżywcze to tylko niektóre z czynników, które przyczyniają się do otyłości.

Powoduje to zaburzenie równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami, które mogą być destrukcyjne dla komórek i tkanek, a antyoksydantami, które zwalczają negatywny wpływ wolnych rodników na organizm. Ważne jest, aby regularnie eliminować wolne rodniki z organizmu. Nadmiar wolnych rodników może prowadzić do przedwczesnego starzenia się, chorób cywilizacyjnych lub nowotworów.

Mimo tych złych wiadomości, jest jeszcze dobra wiadomość.

Byłoby korzystniej, gdybyśmy nie chorowali tylko z powodu przypadku. Nawet w przypadku biernego palenia, mamy bezpośredni wpływ na wybór tego, co i ile palimy. Mamy również wpływ na to, jak i co jemy. Mamy wpływ na spożycie alkoholu. Mamy wpływ na otyłość i brak aktywności fizycznej. Pozostaje nam więc mniejsza liczba osób, na które mamy niewielki wpływ lub nie mamy go wcale. Możemy jednak zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby jak najlepiej wykorzystać możliwości, które się przed nami otwierają.

Pozostaje kwestia stresu, który jest zarówno wynikiem zagrożeń zawodowych, jak i braku ruchu. Jak wspomniałam w artykule o tym, kiedy stres jest dobry, możemy wierzyć, że jego odpowiednie rozładowanie zmniejszy ryzyko niekorzystnego wpływu na nasz organizm.

Mamy bardzo ograniczony wpływ na następujące kwestie:

Zagrożenie zawodowe: Nie każdy może sobie pozwolić na zmianę pracy.
Zanieczyszczenie środowiska - Tutaj możemy starać się przebywać w jak najczystszym powietrzu (lasy/parki, góry, morze).
Większość ludzi uważa, że nie ma wpływu na uwarunkowania genetyczne. Geny są faktem w życiu. Ale czy jesteś tego pewien? Ale nie można być pewnym. Mimo, że mogliśmy odziedziczyć złą cechę genetyczną, nie musi to oznaczać, że rak wystąpi. Musi bowiem zaistnieć czynnik wyzwalający, taki jak te wymienione powyżej. Istnieje możliwość uniknięcia zachorowania na raka.

Po co czekać na złe wiadomości, które mają nadejść?

Lepiej jest działać teraz niż później. Wiesz też, że unikanie czynników ryzyka (palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu) jest ważne. Oto link do artykułu: Jak przetworzona żywność wpływa na rozwój raka.

Możliwe jest zapobieganie rozwojowi i rozprzestrzenianiu się raka.
Nawet jeśli doszło do uszkodzenia DNA, nie musi to oznaczać, że powstanie rak. Nie znamy stopnia uszkodzenia, dopóki nie jest ono już obecne. Zapobieganie ma kluczowe znaczenie.

Jak możemy zapobiegać rakowi?

Można wykonać testy genetyczne, aby ustalić, czy byliśmy narażeni na raka poprzez geny przekazane przez naszych przodków. Ale nie każdy może to zrobić, więc dlaczego nie zapobiegać temu już teraz?

To, że guz jest w fazie promocji i gen został uszkodzony nie oznacza, że będzie się rozrastał. Można jedynie podawać mu substancje odżywcze, a nie leczyć chemioterapią. Doprowadzi to do jego progresji i ostatecznej śmierci. To tak, jakby guz/rak w nas czekał, aż dotrą do niego naczynia krwionośne i pożywienie, aby mógł stać się rakiem.